ПАРТНЕР

Юридична контора
(099) 999 99 99
(099) 999 99 99
(099) 999 99 99
partner@email.mail

З 1 липня 2021 року набуває чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”. Закон скасовує мораторій на відчуження сільськогосподарських земель, що діяв з 2001 року.

Запровадження та функціонування мораторію викликало чимало суспільних обговорень, які врешті мають завершитися.

Запровадження мораторію одразу позиціонувалося як тимчасове рішення, необхідне на період розробки адекватного законодавчого регулювання ринку землі, врегулювання порядку реалізації прав громадян і юридичних осіб на земельну частку (пай) Земельним кодексом України, набуття чинності законами про ринок земель та про державний земельний кадастр набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення.

До 2001 року заборони вільно розпоряджатися землею як активом, включаючи право на купівлю-продаж, не було. Економісти зазначають, що мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення слід розглядати як значний структурний злам, який зсунув аграрний сектор країни на значно нижчу траєкторію ринкового розвитку.

Нинішня орієнтовна ціна сільськогосподарських земель в Україні становить близько 1 тис. $ / Га, при набагато вищій ціні у сусідніх державах (Польща – 10.7 тис. $, Болгарія – 5.4 тис. $, Румунія – 2.3 тис. $). Відтак, оскільки за рахунок тривалого мораторію ціна землі не досягла свого ринкового потенціалу, дуже ймовірно, що скасування мораторію підвищить ціну на землі сільськогосподарського призначення. За попередніми прогнозами в перший рік після скасування мораторію ціна на землі сільськогосподарського призначення за 1 Га становитиме 1-2 тис. $, а вже через чотири роки після відкриття ринку землі зросте до 1.5-4 тис. $.